Gemi İnşa Sanayi

Yalova Türkiye toplamının  %40,4’ünü oluşturan toplamda 1.881.710 dwt/yıl kapasiteli tersaneleri ile gemi inşa sanayisinde önemli bir konumdadır. Türkiye’de bulunan 84 faal tersanenin 30’u Yalova’da yer almakta ve bu tersanelerden 7’sinin havuzu bulunmaktadır. 2021 yılında ülkemizin toplam gemi ve yat ihracatı içerisinde Yalova’nın payı 819,1 Milyon $’lık ihracat rakamı ile %48,2’ye ulaşmıştır.

Emek yoğun bir çalışma gerektiren sektör,  yirmi binin üzerinde çalışan sayısıyla Yalova istihdamına da önemli ölçüde katkı sağlamaktadır. Büyüyen tersaneleri ve kurulumunun son aşamasına gelmiş olan Gemi İhtisas OSB’nin tamamlanması ile Yalova’nın gemi ve inşa sanayisindeki konumu daha da güçlenecektir.

Yüksek Kalite ve Katma Değerli Üretim

Elektrikli ve akülü sistemlerin birlikte kullanıldığı hibrit feribotlar, uzaktan kumandalı gemiler, rüzgar türbini destek gemileri, anahtar teslim balıkçı gemileri gibi katma değeri yüksek özel maksatlı gemiler Yalova’da üretilmektedir. Yüksek üretim ve hizmet kalite standartları sayesinde Yalova tersaneleri; Norveç, İngiltere, İzlanda, Hollanda, Belçika, İtalya, Fransa, gibi önemli denizcilik ülkelerine gemi inşa etmektedir. 

İhracat Odaklılık

Yalova tersaneleri ihracat odaklı üretim gerçekleştirmekte ve ülke ihracatına önemli oranda katkı sağlamaktadır. Yalova’nın 2020’de 462.104.921 $ olan gemi ve yat ihracatı 2021 yılında %77 artarak 819.106.738 $ olmuştur. İhracat pazarını genel olarak İskandinav ülkeleri oluşturmakla birlikte, en çok ihracat yapılan üç ülke: Norveç, Rusya ve Çin olmuştur.